- Reklama -zprávy

Nejčastější dotazy a odpovědi o zálohování

Date:

Share:

Kterých obalů se od ledna bude týkat zálohování a co s těmi, co jste nakoupili o svátcích? Deník Pravda přináší odpovědi na hlavní otázky týkající se nového zálohového systému.

Jaká bude výše zálohy?
Výše zálohy bude jednotná pro PET láhve i plechovky – 15 eurocentů.

Bude se zálohování týkat všech PET lahví a plechovek?
Zálohování se bude týkat všech nápojových obalů obsahujících více než 80 % vody, které jsou baleny v plastových lahvích nebo plechovkách o objemu 0,1 až 3 litry. Zálohovat se nebudou plastové ani kovové obaly od mléka a mléčných nápojů, sirupů a alkoholických nápojů s obsahem alkoholu více než 15 %.

Kolik PET lahví se ročně na Slovensku prodá?
Podle analýz ministerstva se ročně na slovenský trh uvede jedna miliarda plastových lahví a zhruba 350 milionů plechovek od nápojů.

Velká plastová revoluce. Startuje zálohování za 15 centů
Budou se zálohované obaly moci vracet skrčené?
Zálohované obaly budou vratné na odběrné místo nestlačené, spolu s víkem. Je třeba dbát, aby na nich zůstal čitelný čárový kód.

Kde bude možné vrátit zálohovaný obal od nápoje?
Zálohované obaly se budou vracet na označená odběrná místa do automatů nebo v případě ručního sběru pracovníkovi v provozu. u pokladny. Zákon počítá s tím, že zavést zálohování bude povinné pro všechny obchody s prodejní plochou nad 300 m2. V prodejnách s menší plochou bude zálohování dobrovolné.

Bude omezena doba na vrácení PET lahví a plechovek?
U obalů, které lze vrátit, není žádné časové omezení.

Lze vrátit PET láhve a plechovky, které jsem zakoupil před zavedením zálohování?
Ne. Aby systém fungoval, je nezbytné, aby se vracely pouze láhve označené symbolem zálohování (Z v recyklačních šipkách) a textem zálohované. Tedy PET láhve a plechovky, za které již byla zaplacena záloha.

Kdy se spouští zálohový systém na Slovensku?
Zákon vstoupil v platnost v roce 2020 a reálné zálohování se spustí od 1. 1. 2022. Tato doba je nutná k vybudování systému, instalaci automatů, registraci obalů a jejich označení čárovými kódy a symbolem zálohování.

Kdo bude systém financovat a řídit?
Správce zálohového systému, nezisková organizace, pověřená ministerstvem, vytvořená konsorciem 4 subjektů – AVNM, SZVPS, SAMO a ZOSR, které zastupují výrobce nealkoholických nápojů a minerálních vod, výrobce piva a zástupců velkoobchodu a maloobchodu. Systém je financován z poplatků výrobců, prodeje materiálu az nevyzvednutých záloh. Stát bude mít dozorčí funkci. Do systému se budou vracet i zisky z prodeje vytříděných zálohovaných obalů.

Co s PET lahví a plechovkou koupenou v zahraničí?
Pokud za láhev nebyla zaplacena záloha, tak ji třeba dát do žluté nádoby na tříděný sběr.

━ nové příběhy

Levná fotopast na ochranu majetku: BG310-M

Fotopast nachází uplatnění nejen u myslivců pro monitoring zvěře. V posledních letech se těší popularitě také pro ochranu majetku, jelikož se v porovnání s...

Samolepící etikety: jaké jsou jejich vlastnosti a oblíbenost

Samolepicí etikety hrají důležitou roli při informování kupujících o vlastnostech produktů, pomáhají společnostem propagovat nové produkty a značky a dokonce umožňují organizovat pracovní prostor. Použití...

Správné seo nastavení webové stránky

Správné SEO nastavení webové stránky je klíčovým faktorem pro zvýšení její viditelnosti a dosažení vyššího umístění ve výsledcích vyhledávačů. Správně provedené SEO může přinést...

Smartphony vivo V29, V29 Lite i Y36 překvapí výbavou i cenovou dostupností

Kvalita fotografie se spolu s vysokým výkonem a moderními funkcemi stává pro většinu uživatelů klíčovým faktorem při nákupu nového smartphonu. Všechny tyto parametry hravě splňují...

Vysokotlaké čištění odpadů pomůže při neprůchozí kanalizaci

Znáte situaci, kdy se vrátíte po hodině od vaší večerní koupele do koupelny, chcete si vyčistit zuby a jít spát, ale ve vaně je...
- Komerční sdělení -pr článek