back to top
- Reklama -zprávy

Nejčastější dotazy a odpovědi o zálohování

Date:

Share:

Kterých obalů se od ledna bude týkat zálohování a co s těmi, co jste nakoupili o svátcích? Deník Pravda přináší odpovědi na hlavní otázky týkající se nového zálohového systému.

Jaká bude výše zálohy?
Výše zálohy bude jednotná pro PET láhve i plechovky – 15 eurocentů.

Bude se zálohování týkat všech PET lahví a plechovek?
Zálohování se bude týkat všech nápojových obalů obsahujících více než 80 % vody, které jsou baleny v plastových lahvích nebo plechovkách o objemu 0,1 až 3 litry. Zálohovat se nebudou plastové ani kovové obaly od mléka a mléčných nápojů, sirupů a alkoholických nápojů s obsahem alkoholu více než 15 %.

Kolik PET lahví se ročně na Slovensku prodá?
Podle analýz ministerstva se ročně na slovenský trh uvede jedna miliarda plastových lahví a zhruba 350 milionů plechovek od nápojů.

Velká plastová revoluce. Startuje zálohování za 15 centů
Budou se zálohované obaly moci vracet skrčené?
Zálohované obaly budou vratné na odběrné místo nestlačené, spolu s víkem. Je třeba dbát, aby na nich zůstal čitelný čárový kód.

Kde bude možné vrátit zálohovaný obal od nápoje?
Zálohované obaly se budou vracet na označená odběrná místa do automatů nebo v případě ručního sběru pracovníkovi v provozu. u pokladny. Zákon počítá s tím, že zavést zálohování bude povinné pro všechny obchody s prodejní plochou nad 300 m2. V prodejnách s menší plochou bude zálohování dobrovolné.

Bude omezena doba na vrácení PET lahví a plechovek?
U obalů, které lze vrátit, není žádné časové omezení.

Lze vrátit PET láhve a plechovky, které jsem zakoupil před zavedením zálohování?
Ne. Aby systém fungoval, je nezbytné, aby se vracely pouze láhve označené symbolem zálohování (Z v recyklačních šipkách) a textem zálohované. Tedy PET láhve a plechovky, za které již byla zaplacena záloha.

Kdy se spouští zálohový systém na Slovensku?
Zákon vstoupil v platnost v roce 2020 a reálné zálohování se spustí od 1. 1. 2022. Tato doba je nutná k vybudování systému, instalaci automatů, registraci obalů a jejich označení čárovými kódy a symbolem zálohování.

Kdo bude systém financovat a řídit?
Správce zálohového systému, nezisková organizace, pověřená ministerstvem, vytvořená konsorciem 4 subjektů – AVNM, SZVPS, SAMO a ZOSR, které zastupují výrobce nealkoholických nápojů a minerálních vod, výrobce piva a zástupců velkoobchodu a maloobchodu. Systém je financován z poplatků výrobců, prodeje materiálu az nevyzvednutých záloh. Stát bude mít dozorčí funkci. Do systému se budou vracet i zisky z prodeje vytříděných zálohovaných obalů.

Co s PET lahví a plechovkou koupenou v zahraničí?
Pokud za láhev nebyla zaplacena záloha, tak ji třeba dát do žluté nádoby na tříděný sběr.

━ nové příběhy

Tip na levnou fotopast nejen na sledování majetku

Fotopasti jsou v porovnání s profesionálními kamerovými systémy finančně dostupnější variantou pro monitoring vašeho majetku. Pokud se poohlížíte po levné fotopasti, máme pro vás...

Zpracování plechu na míru rychle a kvalitně provede PROFILSERVIS CZ z Málkova

Spousta firem potřebuje pro svou výrobu kvalitně zpracovaný plech na míru, případně kvůli opravě stroje, nemovitosti nebo čehokoli jiného výrobek z plechu, který nahradí díl...

Co jsou kanabinoidy a jak fungují?

Kanabinoidy představují látky, o kterých se stále častěji hovoří v souvislosti se širokým spektrem jejich pozitivních účinků. Které to jsou? Co jsou kanabinoidy a jaký...

Víte, jaké služby nabízí vodovody a kanalizace VODAK Humpolec, s.r.o.?

Kvalitu pitné vody, ale také provozování vodovodů a kanalizací a spoustu dalších záležitostí týkajících se nejen pitné vody, řeší města, obce, městyse i mnohé...

Jak zvýšit návštěvnost z vyhledávačů a nezaplatit za to ani korunu

Možná se v této situaci poznáváte. Máte vytvořené kvalitní webové stránky, ale návštěvníci na ně tak nějak nepřicházejí. Jak si s takovou situací poradit...
- Komerční sdělení -pr článek