back to top
- Reklama -zprávy

Dostanou cokoliv, o co si žádají. Bytů je málo, o ceně se vyjednává i na místě

Date:

Share:

Najít novou střechu nad hlavou je stále obtížnější. Poslední čísla o cenách nemovitostí na bydlení překvapila i odborníky. Loňské poslední čtvrtletí přineslo až přes 22procentní nárůst. A to za pouhý jeden rok.

Pokud se k tomu připočítá zdražování prakticky všeho, platy nemají šanci stíhat tímto skokem. Není divu, že mladí lidé, mladé rodiny a zájemci o nové bydlení mají hlavu ve smutku.

Nevykompenzují to ani levné hypotéky. Konstatují to už i analytici Národní banky Slovenska. „Index dostupnosti bydlení znázorňuje pokračující trend zhoršování dostupnosti bydlení, a to i přes příznivý mzdový vývoj. Růst cen nemovitostí je v poslední době vyšší než růst příjmu, čímž se oslabuje vliv nízkých úrokových sazeb,“ informují ekonomové v poslední zprávě o ekonomickém vývoji.

Problémy najít si nové bydlení má i třiatřicetiletý Peter, který pochází z obce nedaleko Trnavy. „Nikdo nechce na stáří zůstat v podnájmu a zjistit, že mu důchod nevychází na nájem,“ říká. Živí se jako finanční účetní a pobírá nadprůměrný plat v korporátním sektoru. Do Bratislavy se přestěhoval za prací, ale v současnosti pracuje z rodičovského domu.

Banky spustily zdražování hypoték. Po VÚB bance se přidává i ČSOB a přidají se zřejmě i další
Přesto nevěřícně sleduje, jak rostou ceny bydlení. Jelikož nechce do konce života platit za pronájem, poohlíží se po něčem vlastním. Ale ceny ho nepříjemně překvapily. „Pokud by můj plat kopíroval rostoucí ceny bydlení, bylo by to v pořádku, ale prostě se to neděje. Musíme akceptovat současné ceny. Celkově to vnímám negativně,“ uzavřel.

Cena v posledním čtvrtletí loňska za jeden čtvereční metr vystoupila na 2262 eur. Poslední údaj o průměrné mzdě ze třetího kvartálu loňska je 1 170 eur. Zjednodušeně to znamená, že na jeden čtvereční metr je třeba 1,91 průměrného platu. Na sto metrů čtverečních je tak třeba odpracovat přibližně 191 průměrných platů. Před rokem na to stačilo „pouze“ 149 výplat, před třemi lety 136 měsíčních platů. Před pěti lety na stejnou výměru stačilo 134 měsíčních platů.

Pro zajímavost, když byly ceny bydlení na samém vrcholu v předvečer finanční krize v polovině roku 2008, na sto metrů čtverečních bylo zapotřebí téměř 214 měsíčních platů. Jde o výpočty z průměrů, netřeba zapomínat, že ceny nemovitostí jsou výrazně dražší v krajských městech, ale vyšší jsou i platy.

Na rizika na trhu s bydlením Slovensko upozorňuje už i Evropský výbor pro systémová rizika. Konkrétně si všímá náznaků nadhodnocení cen nemovitostí. Pokud se budou rizika dále hromadit dosavadním tempem, výbor navrhuje zakročit.

Jedná se o peníze: S Mariánem Búlíkem (OVB ALLfinanz Slovensko) o tom, co dělat, pokud vám to nevychází na hypotéku. Odvysíláno 26. 1. 2022.
V současnosti si obyvatel Bratislavy umí za průměrný plat koupit pouhých 52 čtverečních metrů. V Košicích a Žilině je to 73, v Prešově 75, v Trenčíně 92, v Banské Bystrici 94 a v Nitře dokonce 98 metrů čtverečních.

Spousta lidí se ptá, dokdy bude takový vysoký růst pokračovat. Hlavní ekonom Národní banky Michal Horváth očekává jeho mírné zpomalení. „Myslím si, že se dostáváme do teritoria, když je stále více pravděpodobné, že růst cen se zpomalí nebo bude možná menší korekce na trhu,“ řekl v rozhovoru pro Pravdu.

━ nové příběhy

Tip na levnou fotopast nejen na sledování majetku

Fotopasti jsou v porovnání s profesionálními kamerovými systémy finančně dostupnější variantou pro monitoring vašeho majetku. Pokud se poohlížíte po levné fotopasti, máme pro vás...

Zpracování plechu na míru rychle a kvalitně provede PROFILSERVIS CZ z Málkova

Spousta firem potřebuje pro svou výrobu kvalitně zpracovaný plech na míru, případně kvůli opravě stroje, nemovitosti nebo čehokoli jiného výrobek z plechu, který nahradí díl...

Co jsou kanabinoidy a jak fungují?

Kanabinoidy představují látky, o kterých se stále častěji hovoří v souvislosti se širokým spektrem jejich pozitivních účinků. Které to jsou? Co jsou kanabinoidy a jaký...

Víte, jaké služby nabízí vodovody a kanalizace VODAK Humpolec, s.r.o.?

Kvalitu pitné vody, ale také provozování vodovodů a kanalizací a spoustu dalších záležitostí týkajících se nejen pitné vody, řeší města, obce, městyse i mnohé...

Jak zvýšit návštěvnost z vyhledávačů a nezaplatit za to ani korunu

Možná se v této situaci poznáváte. Máte vytvořené kvalitní webové stránky, ale návštěvníci na ně tak nějak nepřicházejí. Jak si s takovou situací poradit...
- Komerční sdělení -pr článek