- Reklama -zprávy

Dostanou cokoliv, o co si žádají. Bytů je málo, o ceně se vyjednává i na místě

Date:

Share:

Najít novou střechu nad hlavou je stále obtížnější. Poslední čísla o cenách nemovitostí na bydlení překvapila i odborníky. Loňské poslední čtvrtletí přineslo až přes 22procentní nárůst. A to za pouhý jeden rok.

Pokud se k tomu připočítá zdražování prakticky všeho, platy nemají šanci stíhat tímto skokem. Není divu, že mladí lidé, mladé rodiny a zájemci o nové bydlení mají hlavu ve smutku.

Nevykompenzují to ani levné hypotéky. Konstatují to už i analytici Národní banky Slovenska. „Index dostupnosti bydlení znázorňuje pokračující trend zhoršování dostupnosti bydlení, a to i přes příznivý mzdový vývoj. Růst cen nemovitostí je v poslední době vyšší než růst příjmu, čímž se oslabuje vliv nízkých úrokových sazeb,“ informují ekonomové v poslední zprávě o ekonomickém vývoji.

Problémy najít si nové bydlení má i třiatřicetiletý Peter, který pochází z obce nedaleko Trnavy. „Nikdo nechce na stáří zůstat v podnájmu a zjistit, že mu důchod nevychází na nájem,“ říká. Živí se jako finanční účetní a pobírá nadprůměrný plat v korporátním sektoru. Do Bratislavy se přestěhoval za prací, ale v současnosti pracuje z rodičovského domu.

Banky spustily zdražování hypoték. Po VÚB bance se přidává i ČSOB a přidají se zřejmě i další
Přesto nevěřícně sleduje, jak rostou ceny bydlení. Jelikož nechce do konce života platit za pronájem, poohlíží se po něčem vlastním. Ale ceny ho nepříjemně překvapily. „Pokud by můj plat kopíroval rostoucí ceny bydlení, bylo by to v pořádku, ale prostě se to neděje. Musíme akceptovat současné ceny. Celkově to vnímám negativně,“ uzavřel.

Cena v posledním čtvrtletí loňska za jeden čtvereční metr vystoupila na 2262 eur. Poslední údaj o průměrné mzdě ze třetího kvartálu loňska je 1 170 eur. Zjednodušeně to znamená, že na jeden čtvereční metr je třeba 1,91 průměrného platu. Na sto metrů čtverečních je tak třeba odpracovat přibližně 191 průměrných platů. Před rokem na to stačilo „pouze“ 149 výplat, před třemi lety 136 měsíčních platů. Před pěti lety na stejnou výměru stačilo 134 měsíčních platů.

Pro zajímavost, když byly ceny bydlení na samém vrcholu v předvečer finanční krize v polovině roku 2008, na sto metrů čtverečních bylo zapotřebí téměř 214 měsíčních platů. Jde o výpočty z průměrů, netřeba zapomínat, že ceny nemovitostí jsou výrazně dražší v krajských městech, ale vyšší jsou i platy.

Na rizika na trhu s bydlením Slovensko upozorňuje už i Evropský výbor pro systémová rizika. Konkrétně si všímá náznaků nadhodnocení cen nemovitostí. Pokud se budou rizika dále hromadit dosavadním tempem, výbor navrhuje zakročit.

Jedná se o peníze: S Mariánem Búlíkem (OVB ALLfinanz Slovensko) o tom, co dělat, pokud vám to nevychází na hypotéku. Odvysíláno 26. 1. 2022.
V současnosti si obyvatel Bratislavy umí za průměrný plat koupit pouhých 52 čtverečních metrů. V Košicích a Žilině je to 73, v Prešově 75, v Trenčíně 92, v Banské Bystrici 94 a v Nitře dokonce 98 metrů čtverečních.

Spousta lidí se ptá, dokdy bude takový vysoký růst pokračovat. Hlavní ekonom Národní banky Michal Horváth očekává jeho mírné zpomalení. „Myslím si, že se dostáváme do teritoria, když je stále více pravděpodobné, že růst cen se zpomalí nebo bude možná menší korekce na trhu,“ řekl v rozhovoru pro Pravdu.

━ nové příběhy

Levná fotopast na ochranu majetku: BG310-M

Fotopast nachází uplatnění nejen u myslivců pro monitoring zvěře. V posledních letech se těší popularitě také pro ochranu majetku, jelikož se v porovnání s...

Samolepící etikety: jaké jsou jejich vlastnosti a oblíbenost

Samolepicí etikety hrají důležitou roli při informování kupujících o vlastnostech produktů, pomáhají společnostem propagovat nové produkty a značky a dokonce umožňují organizovat pracovní prostor. Použití...

Správné seo nastavení webové stránky

Správné SEO nastavení webové stránky je klíčovým faktorem pro zvýšení její viditelnosti a dosažení vyššího umístění ve výsledcích vyhledávačů. Správně provedené SEO může přinést...

Smartphony vivo V29, V29 Lite i Y36 překvapí výbavou i cenovou dostupností

Kvalita fotografie se spolu s vysokým výkonem a moderními funkcemi stává pro většinu uživatelů klíčovým faktorem při nákupu nového smartphonu. Všechny tyto parametry hravě splňují...

Vysokotlaké čištění odpadů pomůže při neprůchozí kanalizaci

Znáte situaci, kdy se vrátíte po hodině od vaší večerní koupele do koupelny, chcete si vyčistit zuby a jít spát, ale ve vaně je...
- Komerční sdělení -pr článek